Budżet obywatelski we Wrocławiu?

Wprowadzenie we Wrocławiu budżetu obywatelskiego proponuje w najnowszym wpisie na swoim blogu poseł Michał Jaros. Inicjatywa ma być głosem w dyskusji o przyszłości osiedli i dzielnic w naszym mieście, a polegać ma na oddaniu np. 1% wydatków budżetu do rozdysponowania przez obywateli i Rady Osiedli w formie głosowania.

budzetobywatelski5sTo właśnie do mieszkańców należy inicjatywa zgłaszania projektów do realizacji w ramach budżetu przypadającego np. na ich osiedle bądź dzielnicę – pisze Jaros. Dodaje – Może to być np. remont chodnika, budowa placu zabaw lub rozpisanie konkursu na dofinansowanie dla organizacji pozarządowych.

Pierwsze próby wprowadzenia budżetu obywatelskiego miały miejsce w Brazylii, jednak najbardziej wyrazistym przykładem jego dobrego wdrożenia jest Kolonia w Niemczech.

Po debatach publicznych i wielu analizach w 2008 roku wprowadzono tam budżet obywatelski. Pod hasłem „Twoje miasto, Twoje pieniądze”, mieszkańcy zgłosili ok. 5000 propozycji publicznych w trzech kategoriach: trasy, ulice i parki, tereny zielone oraz sport. Program cieszył się tak dużym powodzeniem, że Organizacja Narodów Zjednoczonych postanowiła uznać go za studium przypadku zakończone sukcesem i Kolonia przyjęła te procedury na czas nieokreślony.

W Polsce jako pierwszy swoich sił we wprowadzeniu budżetu obywatelskiego spróbował Sopot. Rozmowy na ten temat trwają jeszcze w kilku innych miastach, w tym m.in. w Toruniu czy Łodzi.

Dlaczego to korzystne rozwiązanie dla funkcjonowania miasta? Mieszkańcy mogą uzyskać poczucie odpowiedzialności za przestrzeń publiczną wokół nich – argumentuje Michał Jaros. – Ostatnio popularny projekt Miasto Udomowione odpowiada na podobne pytania, jednak moim zdaniem bez oddania w ręce obywateli realnych decyzji, choćby w drobnych kwestiach nie stworzymy poczucia więzi z miejscem zamieszkania i nie zbudujemy wokół niego wspólnoty – dodaje.

Inicjatywę ilustruje infografika. Wpis do przeczytania jest dostępny pod adresem: http://michaljaros.pl/blog/