Gimnazjum i liceum przy Politechnice Wrocławskiej?

Już niedługo przy Politechnice Wrocławskiej zacznie działać gimnazjum i liceum. Celem jest organizacja zajęć z poszerzonym programem edukacyjnym z matematyki, fizyki, chemii i informatyki tak by dać szansę młodzieży szczególnie uzdolnionej w naukach ścisłych i technicznych.
Na terenie kampusu PWr powstanie Zespół Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej, w skład którego wejdą Akademickie Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum Akademickie. W obu placówkach powstaną dwie klasy (po ok. 28 uczniów każda), a zajęcia odbywać się będą w Budynku C-13, czyli popularnym „Serowcu”.
Licealiści i gimnazjaliści będą mieli takie same przedmioty jak w innych szkołach, z tym że cztery przedmioty (fizyka, matematyka, informatyka i chemia) nauczane będą w zakresie rozszerzonym przez kadrę naukową uczelni. Do dyspozycji Zespołu Szkół Akademickich przeznaczona zostanie także baza dydaktyczna i zasoby biblioteki Politechniki Wrocławskiej. Wybór nauki w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym czy Gimnazjum Akademickim nie zmusza oczywiście do podjęcia nauki na Politechnice Wrocławskiej. Absolwent gimnazjum będzie mógł wybrać dowolne liceum, zaś maturzyści studiować każdy kierunek na każdej uczelni.
Zespół Szkół Akademickich PWr będzie pierwszą tego typu placówką w Polsce. Podobne rozwiązanie działa w Łodzi, jednak przy Politechnice Łódzkiej uczyć się można jedynie na poziomie licealnym. Zajęcia w nowych placówkach mają zacząć się 1 września 2013 roku. Szczegóły rekrutacji zostaną ustalone nie wcześniej niż w marcu 2013, pewne jest, że nabór odbywać się będzie za pomocą zwykłego ogólnomiejskiego systemu rekrutacji. Gimnazjum najprawdopodobniej będzie szkołą ponadrejonową i uczyć się będą mogli w niej uczniowie z całego Dolnego Śląska (dla przyjezdnych utworzona zostanie bursa). Nauka w Zespole Szkół Akademickich PWr będzie bezpłatna.