Work & Travel

Zdobądź przewagę na rynku pracy – 5 powodów, dla których warto brać udział w programach work&travel

Rosnąca konkurencja na rynku sprawia, że coraz częściej czujemy presję otoczenia. Chcielibyśmy już dziś podjąć decyzje, które będą pomagać nam w osiągnięciu określonych celów. Studenci! Nie zastanawiajcie się za długo nad doskonałym planem na przyszłość, zaskoczcie samych siebie i weźcie udział w projekcie Southwestern Advantage, który odmieni wasze życie. Przed wami pięć powodów, które przekonają was, że warto.

Łączenie przyjemnego z pożytecznym wydawać by się mogło zadaniem niemożliwym. Nic bardziej mylnego. Dzięki Southwestern Advantage stało się to nie tylko możliwe, ale przede wszystkim dostępne dla każdego. Wystarczy zgłosić się do programu, wziąć udział w rekrutacji i ruszyć w podróż, która, jak twierdzi wielu uczestników projektu, zmienia życie! Trzy miesiące pracy w Ameryce, to cenniejsze doświadczenie niż rok stabilnej pracy. Dodatkowym atutem jest możliwość podszkolenia języka, poznania lokalnej kultury oraz zdobycia na początku teoretycznej wiedzy z zakresu sprzedaży, która następnie wykorzystywana jest podczas pracy w systemie „od drzwi do drzwi”, kiedy to studenci oferują Amerykanom książki wydawnictwa. Wymienione powyżej korzyści, jakie można zyskać dzięki udziałowi w projekcie, to zaledwie początek listy. Poniżej znajdziecie co najmniej pięć kolejnych powodów, dla których warto poznać bliżej Southwestern Advantage.

Po pierwsze proaktywność

Aby zdobyć cenne doświadczenie i zaistnieć na rynku pracy, już w czasie studiów warto wyróżniać się zaangażowaniem. Koło naukowe, prasa uniwersytecka czy też prężnie działające organizacje, to tylko kilka z wielu dostępnych możliwości. Warto zwrócić uwagę również na aktywności, które możemy podjąć w czasie wakacji. Projekty typu work&travel to doskonały sposób na łączenie życia studenckiego z pracą zawodową. Każda aktywność w portfolio młodego człowieka jest na plus. Proaktywność jest znakiem dla pracodawcy, że masz w sobie energię do działania i szukasz okazji do nabywania nowych umiejętności. Tych podczas programu Southwestern Advantage nabędziesz mnóstwo – pewność siebie, techniki sprzedażowe, organizacja czasu pracy, kontakt z klientem to tylko niektóre z nich.

Po drugie – doskonalenie języka

Podczas programów studenckich można nie tylko zawrzeć cenne relacje, które być może zaowocują w przyszłości obiecującą współpracą, lecz także do mistrzostwa doprowadzić poziom języka obcego. Setki godzin spędzonych na wkuwaniu słówek oraz ćwiczeniu struktur gramatycznych nigdy nie przyniosą tak dobrego efektu, jak bezpośredni kontakt z native speakerami. Uczestnicy SWA podczas wyjazdów zakwaterowani są u miejscowych rodzin, dzięki czemu w przyjaznych warunkach mogą ćwiczyć język używany w codziennym życiu. Posługiwanie się językiem angielskim w pracy to z kolei nieoceniony trening business English. Plus w CV gwarantowany – umiejętności językowe są w dzisiejszych czasach niezbędne na rynku pracy.

„Zawsze chciałam znać język angielski perfekcyjnie, nie tylko ze względów zawodowych, ale też żeby móc studiować za granicą. Przez wiele lat uczestniczyłam w kursach językowych i podnosiłam swoje kwalifikacje, wyrabiając certyfikaty językowe, ale prawdziwe obycie z językiem zyskałam dopiero wykorzystując zdobytą wiedzę w praktyce. Żyjąc za granicą nauczyłam się, że nie ważne jest to, co wiesz, tylko jaką część tej wiedzy potrafisz wykorzystać w codziennym życiu. Żywy angielski przez 3 miesiące dał mi więcej niż kursy językowe przez wiele lat w kraju. Cieszę się, że miałam okazję uczyć się angielskiego od native speakerów przez całe wakacje” – mówi Edyta Gawrysiak, studentka Politechniki Śląskiej, przygotowująca się na swoje trzecie lato z Southwestern Advantage.

Po trzecie – praktyka czyni mistrza

Coraz częściej miejsce opasłych tomów, czytanych przez studentów w akademickich bibliotekach, zajmuje praktyka. Młodzi ludzie, wkraczający w dorosłość, zdają sobie sprawę z tego, że ukończenie studiów nie wystarczy, by zrealizować swoje marzenia. Wiedza teoretyczna, wyczytana z książek, nie daje gwarancji zdobycia kompetencji pożądanych na rynku pracy. Absolwentom brakuje zarówno kompetencji twardych, jak i miękkich. Wakacje to świetny czas na trening – wykorzystanie zdobytej wiedzę w praktyce. W Southwestern Advantage uczestnicy mogą się szkolić pod czujnym okiem liderów i mentorów. – Uczestnictwo w programie dało mi szansę rozwinąć umiejętności komunikacji i wystąpień publicznych, dzięki czemu prezentacje naukowe na konferencjach czy po prostu na uczelnianych seminariach nie są już dla mnie wyzwaniem – mówi Edyta Gawrysiak. Rozwijanie się pod skrzydłami praktyków to nieoceniona możliwość, którą dają programy work&travel. W bezpiecznych warunkach mamy przestrzeń na popełnianie błędów i na efektywną naukę. Wiedzę zdobytą w taki sposób zapamiętujemy na całe życie.

Po czwarte – przekraczanie granic

Przyznajmy szczerze, zazwyczaj nie lubimy wychodzić z własnej strefy komfortu. Jeżeli coś jest bezpieczne, wygodne, odpowiadające podstawowym potrzebom, po co to zmieniać? Łatwiej jest zostać na swoim miejscu i biernie przyglądać się powolnemu biegowi zdarzeń. Nic bardziej mylnego! Ta droga prowadzi jedynie do życiowej frustracji. Aby temu zaradzić trzeba zacząć brać sprawy w swoje ręce. Warto przekraczać granice. Jeżeli strach, lęk, niepewność, odbierają wam chęć działania, zbuntujcie się przeciwko bierności. Wystarczy odważyć się tylko raz, a każda kolejna decyzja będzie już tylko formalnością. SWA buduje w uczestnikach pewność siebie dlatego, że popycha ich do przekraczania własnych granic.

„Udział w programie bardzo poszerzył moją sieć kontaktów nie tylko na Europę, lecz także za Ocean! Kontakt zarówno biznesowy jak i przyjacielski z różnymi narodowościami niesamowicie rozwija. W tym roku w naszym zespole były osoby z Portugalii, Indii, Estonii, Polski i Anglii. Po wielokrotnym udziale w programie zauważyłam, że w przyszłości zdecydowanie chciałabym pracować z ludźmi oraz nie boję się pracy w innym języku lub nawet kraju” – mówi Jagoda Czerederecka, studentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po piąte – sprawdź siebie

W życiu młodych ludzi, wkraczających w dorosłość, często pojawiają się wątpliwości co do dalszej drogi, niepewność, czy dotychczasowe decyzje były właściwe. U niektórych pojawia się także presja otoczenia oraz poczucie, że brak skonkretyzowanych planów na przyszłość to powód wszystkich naszych życiowych porażek. Zanim jednak pogrążać się w kolejnych odbierających energię do działania myślach, wystarczy po prostu coś zrobić. Wystarczy dołączyć do koła naukowego, wystarczy zacząć swoje działanie w organizacjach studenckich, wystarczy wysłać jedno CV na staż, do miejsca, w którym marzyliście kiedyś, aby właśnie tam pracować. „Niewiele” wystarczy, by coś zmienić. Jeżeli po tygodniu, a może miesiącu poczujecie, że nie jest to coś dla was, nic straconego. Czas studiów to najlepszy moment, by spróbować swoich sił. Poznawać swoje możliwości, a przede wszystkim realizować marzenia. Jeżeli okażą się porażką, to nic. Wyciągnięcie z niej największą lekcję na całe życie, aby następnego dnia wstać rano i po prostu odważyć się zacząć robić to, co kiedyś wydawało się niemożliwe.

„Kiedy popełniać błędy i się na nich uczyć, jeśli właśnie nie teraz, kiedy jest się młodym? Zawsze chciałam rozwijać się w kierunku kariery naukowej. Z czasem zdałam sobie sprawę, że warto jest mieć przy tym niezależność finansową. Uczestnictwo w programie dało mi szansę oddać się w pełni budowaniu mojej wizji podczas roku akademickiego, bo nie muszę zajmować się pracą po powrocie do kraju” – dodaje Edyta Gawrysiak.

Wymienione powyżej sposoby na uzyskanie przewagi na rynku pracy to zaledwie początek długiej listy. Wystarczą one jednak by zrozumieć, jak wiele można zyskać biorąc udział w projekcie Southwestern Advantage. Aby zrobić coś dobrego w naszym życiu należy „tylko”, ale chyba też „aż” przekroczyć pewne granice, które istnieją w nas samych. Jeżeli zdobędziemy się na odwagę, by zawalczyć o siebie, każde kolejne wyzwania będą o niebo łatwiejsze. Pozornie mały krok, niepozorna decyzja, mogą stać się waszym sposobem na życie. W końcu warto próbować, by kiedyś nie żałować tych niezrealizowanych marzeń.


Materiały promocyjne Southwestern Advantage

Southwestern Advantage jest firmą wydawniczą i szkoleniową działającą od ponad 160 lat, jej siedziba znajduje się w Nashville, w stanie Tennessee. Southwestern Advantage od wielu lat kieruje międzynarodowym programem typu work&travel, którego misją jest pomaganie młodym ludziom w zdobywaniu umiejętności i kształtowaniu cech, których potrzebują, by osiągnąć swoje życiowe cele. Celem SWA jest kształcenie przedsiębiorców oraz wspieranie studentów w budowaniu niezależności finansowej – każdy uczestnik programu bierze udział w profesjonalnych szkoleniach oraz ma zapewnioną opiekę mentorską, dzięki czemu podczas kilku wakacyjnych miesięcy jest w stanie wygenerować realny przychód. Od 2012 roku SWA działa również w Polsce, a z sezonu na sezon zainteresowanie programem rośnie. Rokrocznie w SWA bierze udział prawie 3 tysiące studentów z całego świata.