Stream prosto z roweru

Przepis na intrygującą twórczość: kamerka ze stelażem, rower i… aplikacja Uber Eats.
Miejsce akcji: Japonia.
Efekt: 1200+ widzów na żywo na kanale.

Pomysłów na twórczość jest tyle, ile twórców – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. W Internecie znajdzie się miejsce dla każdego, poczynając od blogów kulinarnych, kanałów rozrywkowych, po portale publicystyczne. Dużą popularnością cieszą się również twórcy prezentujący na żywo. Na jednym z portalów wykorzystywanym do streamowania, głównie gier, ale nie tylko, można natknąć się od czasu do czasu na nietypową zawartość.

Jest niedziela 11 kwietnia, chłodne acz słoneczne popołudnie we Wrocławiu. Na stronie głównej platformy Twitch, gdzie wyświetlają się propozycje aktualnych streamów na żywo, wzrok przyciąga jedno z okienek. Na nim widok z kamery zainstalowanej prawdopodobnie na ramieniu prowadzącego transmisję. W zasięgu kamery fragment kierownicy roweru, ruchliwa ulica w mieście, a w tle banery z orientalnymi reklamami. Podpis pod kanałem: „JAPONIA Uber w Jokohamie […]”. Klik. Stream ma formę rozmowy na żywo z widzami. Prowadzący, wykonując w międzyczasie swoją pracę (rozwożenie jedzenia w japońskim mieście jako dostawca Uber Eats), mówi o codziennym życiu w Japonii i na bieżąco odpowiada na pytania widzów. Atmosfera jest spokojna, w zasadzie niemal odprężająca. Przed ekranami setki oglądających – być może jest to częściowo spowodowane realiami pandemicznymi? Nie wychodząc z domu można podziwiać świat „na zewnątrz” z perspektywy rowerzysty.

Pomysł na stream był intrygujący, zatem chwilę później przyszła naturalna ciekawość i chęć dowiedzenia się czegoś więcej o autorze. Prowadzący – Emil Truszkowski – po raz pierwszy przyjechał do Kraju Kwitnącej Wiśni w czasach licealnych, w ramach głównej nagrody w konkursie krasomówczym. Na stałe mieszka tam od 2014 roku. Obecnie jest freelancerem – oprowadza małe grupy wycieczkowe po Tokio, publikuje zdjęcia na Instagramie, a oprócz tego razem z żoną Aiko prowadzą kilka kanałów na YouTubie i bloga o podróżach po Japonii. Poza wycieczkami poruszają także takie tematy jak życie codzienne w Japonii, gotowanie japońskich potraw, nauka japońskiego, relacje japońsko-polskie, Polacy w Japonii. Ich największym przedsięwzięciem na bieżący rok jest zakup kampera, aby swobodnie jeździć po Japonii i nagrywać vlogi oraz streamy dla widzów.

Obecnie Emil razem z polskim fotografem Przemkiem Śliwińskim (także mieszkającym na stałe w Japonii) jest w trakcie realizacji ambitnej wyprawy rowerowej. Panowie zaplanowali trasę wzdłuż Japonii – startują w Kagoshimie na południu kraju, a celem podróży jest Wakkanai na północy, co daje w sumie prawie 3000 km do przejechania. Relacja z podróży regularnie pojawia się na kanale YouTube, a poza tym również w formie streamów na żywo na platformie Twitch.

W obecnych czasach można na różne sposoby odcinać się od codziennej sytuacji pandemicznej. Jedni oglądają seriale, inni grają w gry, a ja polecam kanał Aiko i Emila na Twitchu lub YouTubie, gdzie można się zrelaksować i wirtualnie przenieść w inne miejsce, oglądając wyprawę rowerową po Japonii.

Dagmara Rybak