Nowy „Żak” na listopad i grudzień!

Skończyliście już czytać październikowego „Żaka”? Mamy nadzieję, że tak, ponieważ na stojakach możecie już znaleźć kolejny numer, listopadowo-grudniowy! A co ciekawego w środku…?

Jeszcze więcej motoryzacji!

Seria Słynne Cztery Kółka powoli staje się naszym stałym punktem w programie. W drugim odcinku Barbara Szymczyk przedstawia historię Bugatti 41 Royale, czyli kolejnego klasyka motoryzacji o bardzo eleganckich rysach.

Jako przeciwwagę dla kultowego samochodu spalinowego, kilka stron dalej znajdziecie co nieco na temat Lekkiego Elektrycznego Motocykla, który powstał na naszej Alma Mater, w ramach Projektu LEM. Co ciekawe, można go porównywać nawet do motorów spalinowych!

Lekki Elektryczny Motocykl. Fot.: Piotr Sobieraj

Dla fanów wirtualnej motoryzacji również znajdzie się coś interesującego – krótkie podsumowanie 25 lat kultowej już serii gier wyścigowych Need For Speed, połączone ze spekulacją na temat nadchodzącej części Need For Speed Heat.

Co na Politechnice?

Listopad wciąż trwa, więc warto było dotknąć tematu upamiętnienia profesorów Politechniki Wrocławskiej podczas uroczystości Wszystkich Świętych.

Oprócz powyższego, nie sposób było nie wspomnieć na temat Nocnego Listowania – jednej z najbardziej charakterystycznych akcji charytatywnych na naszej uczelni.

A propos charakterystycznych akcji: co powiecie na Matematyczne Pojedynki organizowane przez Koło Naukowe Matematyki?

Świat długi i szeroki…

Gdybyście jednak chcieli nieco odbiec od tematów uczelnianych, na to również znajdziemy remedium. Słowo odbiec nie zostało użyte przypadkowo – nie tak dawno temu padł mocno wyśrubowany rekord w maratonie: 42 kilometry w mniej niż 2 godziny!

https://www.facebook.com/EliudKipchogeOfficial/posts/1007952419541659?__xts__[0]=68.ARDYsElCXt06xmuUMzbAfa7kNGDB7ytkghvnagN0vXTH4Fm86pbSPul_jkguJUukZnqFpTwfQVC37uzc9CwR3-26gmGyBlPjP4csTV_4HvDmbxdLAM5AlNsvJMp1zmm-zcsaAwY978XZ8zfLwnoOp6VCkWCMW7RRoSaVD36CsZv3astin5lg5Dnk5wz2cfDpRxApMYXvrTARzBPjMT3U74rD0Rl1CTyw5bXIa6CGekwd07i47lyKifgXcZKhjVMihADwrv_shHPWytSK5V_eMLoWoBxAM4vyl376Enw-FQ8_7sDXP_fixl0kBZXf5lAWecSEI5V1aYPLp0S28hFRcksKtw&__tn__=-R

Co jeszcze w świecie słychać? Zacznijmy od najbliższych kręgów i ruszajmy coraz dalej. Na początek kraj, a najlepiej najbliższe okolice. Czy można zorganizować krótki wypad z Wrocławia i zobaczyć cos ciekawego? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w nowym odcinku cyklu WeWro.

Ruszamy dalej. Co w kraju słychać? Parafrazując znane powiedzenie: im dalej w kraj, tym więcej gwar. Całe mnóstwo, jak się okazuje, co skrzętnie opisała Małgorzata Dzik w drugiej części cyklu Gwary w Polsce. Ponadto, coraz częściej spotykamy się z Halloween w naszym kraju. Może warto byłoby się dowiedzieć, jakie korzenie ma ten zwyczaj? Temat wyjaśniła Justyna Walczak.

Gdybyśmy jednak z jakiegoś powodu chcieli kraj opuścić, na to również znajdziecie kilka porad w „Żaku”. Co dokładnie? City Break, czyli tekst Klaudii Daros na temat tanich podróży. A jeśli to za mało – do dyspozycji pozostaje rzucić okiem w kosmos – wywiadu na ten temat udzielił Darek Mazek.

Co jeszcze?

Nie zabrakło też „Żakowej” klasyki – nowego odcinka Opowieści z Kulinarnii, obrazków logicznych, sudoku, ani krzyżówki słowotwórczej. Zatem jeśli ktoś nie przepada za czytaniem, „Żak” – tradycyjnie – dostarcza również innego rodzaju intelektualnej rozrywki!

P.S.: Nowy numer w formie PDF znajdziecie również w widżecie po prawej stronie naszej strony (lub tutaj)!

Kacper Borucki