Aktualności

Gitara jest kobietą

Znamy już daty Festiwalu GITARA+. W tym roku specjalna kobieca edycja!

Głęboka wrażliwość, nieprzeciętny talent, elektryzująca energia i finezja interpretacji – według takiego klucza dobierane były artystki na tegoroczny Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ Ladies. Przekonamy się o tym już w trakcie koncertów od 2 do 7 października. We Wrocławiu zagrają wtedy głównie panie!

7 koncertów, na których dla wrocławskiej publiczności wystąpią najwybitniejsze artystki z Austrii, Bułgarii, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych ma pokazać bogactwo kobiecego świata gitary. – Nie chodzi nam tu o rozdzielanie muzyki na damską i męską, bo taki podział zupełnie nie ma sensu. Chcemy raczej przybliżyć publiczności postacie gitarzystek, z których muzyką naprawdę warto się zapoznać – tłumaczy Krzysztof Pełech, gitarzysta i Dyrektor Artystyczny GITARY+. –Na festiwalach gitarowych na świecie panie goszczące jako gwiazdy to zdecydowana mniejszość. Być może jest ich po prostu mniej, a może nie potrafią się przebić. Na szczęście powoli sytuacja się zmienia i rewelacyjnych artystek, które sięgają za gryfy, pojawia się coraz więcej. Jednak nadal gitara jest uważana za bardziej męski instrument. Dlatego teraz chcemy odwrócić te proporcje i przełamać stereotypowe myślenie.

Klasyka w różnych odcieniach
2 października Festiwal GITARA+ rozpocznie koncert duetu wokalno-gitarowego Lagrimosa Beltá. Fenomenalna, zakochana w Hiszpanii gitarzystka, o rosyjsko-izraelskich korzeniach, Laura Young wystąpi wtedy z Frances Pappas, mezzosopranistką z grecko-kanadyjskim pochodzeniem. Ta niesamowita mieszanka kulturowa artystek sprawia, że duet równie swobodnie eksploruje tradycyjną muzykę ludową, jak i utwory z kanonu europejskiej muzyki klasycznej.

Na festiwalu pojawią się też zespoły damsko-męskie. Takie jak CARisMA guitar duo, który wystąpił w czerwcu we Wrocławiu na koncercie z Andreą Bocellim, podczas oficjalnego ogłoszenia programu Europejskiej Stolicy Kultury oraz austriacka gitarzystka Julia Malischnig i światowej sławy tenor, Jacques le Roux z Johannesburga.

Wśród recitali będziemy mogli usłyszeć znakomitą polską artystkę Beatę Będkowską-Huang, która, choć w Polsce nadal jest słabo znana, to w Niemczech i na Zachodzie króluje w czołówce najlepszych klasyków europejskich. Do Wrocławia przyjedzie również Martha Masters, czyli „pierwsza dama gitary klasycznej z USA”, pełniąca funkcję Prezesa Guitar Foundation of America.

Jazz i tajemnicze flamenco

3 października w jazzowym klubie muzycznym Vertigo zagra też niezrównana Susan Weinert. Ta niemiecka gitarzystka i kompozytorka zachwyca tym, że łączy w swoje grze jazz, swing oraz latynoską energię. Weinert potrafi być łagodna, ciepła i liryczna, choć nieraz jej koncerty przybierają ostry, rockowy charakter.
Nazwisko głównej gwiazdy Festiwalu GITARA+ nadal pozostaje tajemnicą. Wiadomo jednak, że na koncert finałowy zaplanowano zaprosić topowe gwiazdy muzyki flamenco. Informacja o nazwiskach artystów zostanie ogłoszona już w drugiej połowie lipca. Koncert finałowy ma odbyć się 7 października w największej sali Narodowego Forum Muzyki, wkrótce po jego otwarciu.

W tym roku program Festiwalu GITARA+ został tak skondensowany w czasie, by miłośnicy muzyki gitarowej spoza Wrocławia mieli ułatwiony udział we wszystkich koncertach. Wiadomością, która również może przyciągnąć fanów gitary, jest też fakt, że po raz pierwszy większość festiwalowych koncertów będzie bezpłatnych!

Więcej informacji już wkrótce na www.gitaraplus.pl!

XVIII Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+
2-7.10.2015