ŻAK poleca – Najlepszy kryminał poszukiwany

Dwunasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału zaczyna się dokładnie za cztery dni. Jeżeli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, czy w dniach 26-31 maja odwiedzić Wrocław, po przeczytaniu naszego przewodnika po festiwalowych atrakcjach od razu się ich pozbędzie. Jest bowiem przynajmniej dziesięć powodów, dla których warto (a nawet trzeba) do nas zajrzeć.
Po pierwsze: Nagroda Wielkiego Kalibru!
Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru do dwunastej edycjinagrody nominowała następujące powieści:
1. Katarzyna Bonda, Pochłaniacz (Wydawnictwo Muza),
2. Wojciech Chmielarz, Przejęcie (Wydawnictwo Czarne),
3. Mariusz Czubaj, Martwe popołudnie (Wydawnictwo Albatros),
4. Ryszard Ćwirlej, Błyskawiczna wypłata (Wydawnictwo Zysk i Sk-a),
5. Zygmunt Miłoszewski, Gniew (Wydawnictwo W.A.B.),
6. Małgorzata Sobieszczańska, Z ostatniej chwili (Wydawnictwo Oficynka),
7. Marcin Wroński, Kwestja krwi (Wydawnictwo W.A.B.).
Więcej TUTAJ, a z nominowanymi będzie można się spotkać 29 maja na starciu Jurorzy kontra Nominowani kontra… publiczność! Pytania można (a nawet trzeba) zadawać pod wydarzeniem na FB: https://www.facebook.com/events/1578452419090960/.
Po drugie: Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana za całokształt twórczości w tym roku trafi do rąk trzykrotnego zdobywcy Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej: HåkanaNessera. Pisarz spotka się z czytelnikami 30 maja (sobota) o godz. 19.00 we wrocławskiej Mediatece (pl. Teatralny 5). Więcej TUTAJ.
Po trzecie: Agatha Christie! W tym roku przypada 125. rocznica urodzin królowej kryminału, a Międzynarodowy Festiwal Kryminału włącza się w obchody tego jubileuszu. Agathę Christie uczcimy między innymi w czasie pierwszego dnia sesji naukowej „Detektywi, zbrodniarze i tajemnica zamkniętego pokoju, czyli na tropie topiki kryminału”, poświęconego wyłącznie jej twórczości, i podczas panelu dyskusyjnego „A jak Agatha”, w którym o swojej kryminalnej idolce dyskutować będą Katarzyna Bonda, Marta Guzowska i Gaja Grzegorzewska. Królowej kryminału będą również poświęcone wykłady i wystawa, uczestnicy Kryminalnych Warsztatów Literackich będą zaś szlifować swoje opowiadania wykorzystujące schemat zamkniętego pokoju. A na deser w czasie Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru niespodzianka od wnuka Agathy Christie, Mathew Pricharda! Więcej TUTAJ.
Po czwarte: Goście, goście! Prócz całej plejady pierwszoligowych polskich autorów kryminałów do Wrocławia zawitają także dwaj autorzy zagraniczni: David Hewson – angielski autor kryminałów i thrillerów, m.in. bestsellerowej serii „Dochodzenie” stworzonej na podstawie serialu „The Killing” i Martín Solares – z dalekiego Meksyku! Więcej TUTAJ.
Po piąte: Detektywistyczne pasmo dziecięce.Łączymy siły z Festiwalem Literatury dla Dzieci. Bo kto powiedział, że kryminał to lektura tylko dla dorosłych? Nieco młodszych miłośników powieści detektywistycznej i kryminalnych zagadek zapraszamy na spotkania z Rafałem Kosikiem, Agnieszką Stelmaszyk, Joanną Jodełką oraz Marcinem Mortką. Więcej TUTAJ.
Po szóste: Pasmo naukowe. Gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, prócz tych, którzy zbrodnią parają się tylko na papierze, są również ci, którzy mają z nią do czynienia na co dzień. Toteż w czasie tegorocznej edycji nie zabraknie spotkań z praktykami: profilerem (spotkanie tylko dla osób pełnoletnich), prokuratorami, inspektorem policji oraz medykiem sądowym (wydarzenie naukowe „Ostatni kontakt– między światem żywych a umarłych” tylko dla osób pełnoletnich), a na deser prof. Maciej Szostak oraz Sebastian Zakrzewski spróbują odpowiedzieć na wielkie pytania kryminologii. Więcej TUTAJ.
Po siódme: Wykłady otwarte – w tym roku wygłoszą je akademicy: prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Anna Gemra i prof. Violetta Wróblewska, pisarze MartínSolaresi Magdalena Parys oraz profiler Jan Gołębiowski.
Po ósme:Pojedynek grafomanów, w którym zmierzą się Mariusz Czubaj i Zygmunt Miłoszewski – który z nich wyjdzie ze starcia obronną ręką, dowiemy się 29 maja.
Po dziewiąte:Pokaz „Ziarna prawdy”, poprzedzony prelekcją twórców: Borysa Lankosza– reżysera oraz Zygmunta Miłoszewskiego – autora powieści, która stała się podstawą filmu.
Po dziesiąte: Mityng AA (anonimowych autorów) połączony z premierą tomu opowiadań„Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia”. Z autorami, absolwentami Kryminalnych Warsztatów Literackich, porozmawia dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Irek Grin. Więcej o książce TUTAJ.
A to wciąż nie wszystko. Program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015  TUTAJ.