ToTu na weekend 5-7 grudnia

W nadchodzący weekend na deskach teatru ToTu można będzie zobaczyć trzy spektakle. Oto krótka informacja o każdym z nich.

Teatr A: 5 przypowieści, parakbaret
W piątek o godzinie 20 Teatr A wystawi spektakl 5 przypowieści, parakbaret. Dlaczego jest to „parakabaret”? Oddajmy głos samym artystom:
„po pierwsze niemożliwym wydaje się stworzenie kabaretu religijnego tak, by nie urazić czyichś uczuć religijnych (a do humoru nas ciągnie i nie umiemy śmiertelnie poważnie, więc nie umiemy też wyłącznie śmiertelnie poważnie o Bogu); po wtóre — jest to mimo wszystko forma teatralna — nad kołyską wróżka teatrem nas przeklęła, więc nawet gdybyśmy chcieli zająć się np. kładzeniem kostki brukowej to i tak w końcu wyjdzie nam z tego teatr (lepiej więc, że zajmujemy się teatrem — lepiej dla świata, dla państwa lepiej zdecydowanie). Dlatego nie tyle śmiejąc, co uśmiechając się do nowotestamentalnych bohaterów — proponujemy widzowi godzinę intensywnej zabawy z całkiem sporą trzódką ewangelicznych postaci, ujętą w klamry pięciu przypowieści. A że przypowieści są nie tyle o baranach, wdowach i marnotrawnych synach co generalnie >>o nas<< — odrobina satyry im nie zaszkodzi, może jedynie zaszkodzić nam (choć mówią, że generalnie satyra śmiertelnie nie szkodzi, a przykład paru królewskich błaznów ściętych przy zmianie pogody jest zaledwie wyjątkiem potwierdzającym regułę).”

Teatr w Przebudowie: Próbach teatralnych K. I. Gałczyńskiego
Z kolei w sobotę o godzinie 20 Teatr w Przebudowie wystawi spektakl Próbach teatralnych. Przewrotną twórczość K. I. Gałczyńskiego trudno potraktować jako tworzywo do mówienia o rzeczach poważnych. W swojej twórczości kreował absurdalne światy przez wykorzystanie kolażu, złożonego z fragmentów otaczających go realiów. Tak spreparowany wycinek rzeczywistości odczytywany był przez wielu mu współczesnych jako grafomański wytwór błazna, piszącego na zamówienie. Ale czy słusznie? Dziś, w dobie wszechobecnego, a często ukrytego absurdu, zaadaptowanie tego tekstu na scenę wydaje się szczególnie możliwe. Pytanie, gdzie znajdziemy więcej niedorzeczności – w świecie nas otaczającym czy w przestrzeni teatralnej – zmierza może do pytań o głębszą prawdę. Dla naszej grupy teatralnej „W Przebudowie” to pierwsza próba zmierzenia się z publicznością – nie pierwsza w ogóle, choć pierwsza w takim składzie. Spektakl powstał w oparciu o twórczość Gałczyńskiego oraz na wątkach biograficznych autora.

Teatr Dwóch Krzeseł: Błędny Okrąg
Artystyczny weekend zakończy niedzielny spektakl (również o godzinie 20) pt. Błędny Okrąg. Twórcy przedstawienia wyszli od cytatu z Gorkiego, że „człowiek to brzmi dumnie”. Jest to podstawowa kwestia, która zostaje poddana w wątpliwość w Błędnym okręgu. „Człowiek” to tak naprawdę obelga na miarę dawnej „świni”. Istota okrutna, która dla własnych korzyści potrafi posunąć się do wszystkiego… Otaczający go świat jest niebezpieczny – to ogromne pudło medialne, które namawia do wynaturzenia i zmiany swojej postawy, przyklaskuje wszelkiej degrengoladzie i biernie przygląda się dążeniu człowieka do destrukcji tylko po to, żeby mieć z czego zrobić relację. Twórcy spektaklu pytają, czy człowiek XXI wieku zdolny jest do zmiany i zorganizowania rewolucji? I jak by ona wyglądała? ​

Bilety na każdy ze spektakli 15 zł, dostępne na stroni ekobilet.pl/totu oraz na 30 minut przed spektaklem w kasie ToTu.
Więcej informacji na https://www.facebook.com/fundacja.totu.