MIASTOmovie – druga edycja

Między 28 a 30 listopada odbędzie się druga edycja MIASTOmovie, której tematem przewodnim będzie Europejska Stolica Kultury. W ramach wydarzenia w Kinie Nowe Horyzonty zaplanowane są projekcje filmowe, wystawy, a nawet koncert. Ton każdego z dni imprezy nadawał będzie film oraz następująca po nim dyskusja, i to właśnie ta część programu nieodmiennie budzi największe emocj. Podczas drugiej edycji poświęcone będą one partycypacji, kulturze w betonowym mieście i przestrzeniom dla kultury.

Pierwszego dnia inspiracją do dyskusji stanie się film „Wciśnij pauzę. Wciśnij play” Davida Dworsky’ego i Victora Köhlera. Na całym świecie obywatele przejmują coraz więcej odpowiedzialności za swoje miasta. Partycypacja znajduje się pośród najważniejszych celów Komisji Europejskiej dla ESK na lata 2005-2019. Jak w praktyce przebiega partycypacja w projekcie Europejskiej Stolicy Kultury? W dyskusji o partycypacyjnych praktykach kulturalnych prowadzonej przez Michała Syskę udział wezmą: autorka publikacji na temat polityki kulturalnej UE oraz finansowania kultury ze środków unijnych Joanna Sanetra-Szeliga, Łukasz Medeksza – wiceprezes Zarządu wrocławskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski, badacz i menadżer kultury Tadeusz Mincer oraz gość z ESK 2010, Peczu – animator kulturalny Zoltan Major.

Sobotnia debata przebiegnie pod hasłem „Kultura w betonowym mieście”, a punktem wyjścia do niej będzie blok zwieńczony filmem „Mit Pruitt-Igoe” Chada Freidrichsa. W rozmowie, moderowanej przez Bartka Lisa, uczestniczyć będą: filozof i architekt Paweł Jaworski, socjolog miasta Iwona Borowik, kurator ds. architektury ESK 2016 Zbigniew Maćków oraz dziennikarka Zuzana Matkovska z Koszyc – ESK 2013. Zastanowią się oni nad wielką płytą – wspólnym dziedzictwem architektonicznym i kulturalnym państw Bloku Wschodniego, tematu, który stanowił ważną część m.in. programu koszyckiego ESK. Czy w obarczonych historyczno-politycznym ciężarem miastach z betonu można odnaleźć „przestrzenie dla piękna” i jak życie w wielkich blokach przekłada się na poczucie wspólnotowości oraz na kształtowanie kultury w mieście?

Finałem MIASTOmovie #2 będzie dyskusja o przestrzeniach kultury, która odbędzie się po filmie „Oko nad Pragą” Olgi Špátovej. Wielu badaczy kultury stoi na stanowisku, że dziś nie są potrzebne świątynie i monumentalne obiekty, tylko przestrzenie spotkań i interakcji. Przebudowa starego browaru to jeden z filarów ESK 2015 w Pilznie, we Wrocławiu coraz bliżej finału jest budowa Narodowego Forum Muzyki – miasta nadal inwestują w infrastrukturę kulturalną. Jakich przestrzeni dla kultury potrzebujemy? Na temat ten porozmawiają: dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław Dorota Monkiewicz, artysta streetartowy Sławomir „Zbiok” Czajkowski oraz menadżer kultury Martin Jakub z Pilzna, ESK 2015. Panel poprowadzi Artur Celiński.

Wejście na debaty – wstęp wolny. Bilet na film 15 zł / 13 zł (normalny / ulgowy).
Więcej informacji na stronie www.MIASTOmovie.pl.