Aktualności,  Inne,  Patronat,  Politechnika Wrocławska,  Wrocław

Wrocławski Przegląd Piosenki Studenckiej na PWr!

W dniach 28-30 listopada 2014 r., na kampusie Politechniki Wrocławskiej, odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja Wrocławskiego Przeglądu Piosenki Studenckiej, organizowana w ramach projektu poetyckiego „W górach jest wszystko, co kocham”. Przegląd połączy w sobie dwa rodzaje muzycznych inspiracji – piosenkę turystyczną i poezję śpiewaną. Spotkają się na nim zarówno twórcy znani szerszej publiczności, jak i debiutanci stający w szranki w konkursie wykonawców.

Piątek 28 listopada upłynie pod znakiem premiery najnowszego krążka Roberta Kasprzyckiego, autora kultowej płyty „Niebo do wynajęcia”. Niejednokrotnie dał się on poznać jako wspaniały poeta i konferansjer, umiejętnie łączący humor z melancholią. Po jego występie na scenie ujrzymy laureatów zeszłorocznego konkursu, zespół Stare Dobre Panieństwo, wrocławski duet, którego znakiem firmowym jest bliski kontakt z publicznością. Zabrzmią zarówno utwory autorskie, jak i adaptacje pięknych, wschodnich pieśni. Zwieńczeniem poetyckiego piątku będą pierwsze przesłuchania konkursowe, w których młodzi wykonawcy powalczą o cenne nagrody.

Sobota rozpocznie się od konkursu, zakończy zaś na jubileuszowym koncercie „W górach jest wszystko, co kocham”, zorganizowanym z okazji premiery dziesiątej części płyty o tym samym tytule. Projekt „W górach…” pomógł na przestrzeni lat zaistnieć wielu zespołom nurtu studenckiego – zarówno poprzez wydawane albumy-składanki, jak i organizowane w całej Polsce wydarzenia. Listopadowy koncert jest dorocznym podsumowaniem wszystkich tych starań. Wystąpią Apolinary POlek & Dobry Diabeł, Dom o Zielonych Progach, YesKiezSirumem, Na Bani oraz Bez Zobowiązań. Wieczorem Jury ogłosi, którzy z konkursowych wykonawców zakwalifikowali się do wielkiego finału.

To właśnie wspomniany finał, czyli koncert laureatów, zainauguruje niedzielny dzień festiwalu. Zagrają zdobywcy trzech miejsc na podium oraz wyróżnień. Po nich na scenę wejdą wielkie gwiazdy piosenki poetyckiej. Muzycy z Dzień Dobry wprowadzą publiczność w magiczny nastrój, prezentując m.in. bogate aranżacje utworów Marka Grechuty. Następnie wystąpi słynny Czerwony Tulipan, który zaaplikuje widzom ogromny ładunek humoru i żywiołu. Jako ostatni zabrzmi duet Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, grający pieśni żeglarskie i własne interpretacje twórczości rosyjskich bardów.

Bilety na Przegląd można zakupić w przedsprzedaży w Księgarni Podróżnika przy ul. Wita Stwosza 19/20 lub na stronie www imprezy. Organizatorzy zapewniają ograniczoną pulę bezpłatnych miejsc noclegowych w akademiku. Podczas festiwalu utalentowany muzyczny pedagog, Adam Rymarz, poprowadzi dla gości i wykonawców warsztaty wokalne.

Warto wspomnieć, że w czwartek 27 listopada, na dzień przed festiwalem, w Strefie Kultury Studenckiej odbędzie się impreza towarzysząca, czyli Lądek Tour, związana z corocznym Przeglądem Filmów Górskich w Lądku-Zdroju. Pokazane zostaną na niej filmy „VALHALLA” (nagroda PFG za najlepszy film o sportach zimowych) i „NORTH OF THE SUN” (nagroda PFG za najlepszy film o sportach ekstremalnych). Ponadto spotkanie podróżnicze poprowadzi znany polski himalaista, Adam Bielecki, szykujący się na grudniową wyprawę na K2.

Szczegółowe informacje o festiwalu znajdują się na stronie http://przeglad.wgorach.art.pl/2014