"Gwarancje dla młodzieży"

SEMINARIUM EDUKACYJNE W RAMACH Akcji przygotowawczej Programu „Gwarancje dla młodzieży”
Już w najbliższych miesiącach pojawią się nowe programy i fundusze, które umożliwią wsparcie finansowe szkół, placówek oświaty i edukacji oraz organizacji i instytucji. Już teraz Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „MERITUM” chce do tego przygotować m.in. przedstawicieli sektora edukacji i oświaty, doradców zawodowych oraz specjalistów ds.pozyskiwania funduszy unijnych. Działania realizowane są w ramach projektu „Tworzenie Partnerstwa na rzecz zainicjowania modelu Gwarancji dla Młodzieży w powiecie miechowskim” na bezpośrednie zlecenie Komisji Europejskiej w ramach Akcji przygotowawczej Programu „Gwarancje dla młodzieży”.
Gwarancje dla młodzieży
To nowa inicjatywa Komisji Europejskiej na rzecz zwalczania bezrobocia wśród młodzieży, która ma zagwarantować, że wszyscy młodzi ludzie poniżej 25 roku życia – niezależnie od tego, czy zarejestrują się w urzędzie pracy, czy też nie – uzyskają dobrej jakości ofertę pracy lub pakietu szkoleń w ciągu czterech miesięcy od zakończenia formalnego kształcenia lub utraty pracy.
„Tworzenie Partnerstwa na rzec z zainicjowania modelu Gwarancji dla Młodzieży w powiecie miechowskim”
To jedyny projekt realizowany w Polsce w ramach którego testowany jest pionierski model współpracy lokalnej pomiędzy trzema sektorami: publicznym, prywatnym komercyjnym oraz społecznym. Specjalnie powołana grupa ekspertów od października ubiegłego roku przygotowała system współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami otoczenia runku pracy, szkołami, przedsiębiorstwami oraz organizacjami pozarządowymi. Jeśli model okaże się skuteczny, w przyszłości będzie mógł zostać wykorzystany na poziomie lokalnym zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej. W założeniach ma być dostosowany do wdrażania w dowolnej gminie wiejskiej i miejsko-wiejskiej oraz w mniejszych miejscowościach (do 25 tys. mieszkańców), które zmagają się z trudnościami w transmisji na rynek pracy osób młodych (do 24. roku życia).
Seminaria edukacyjne
Projekt zakłada m.in. organizacje seminariów edukacyjnych w całej Polsce, podczas których poruszane będą tematy związane m.in. z możliwością pozyskiwania funduszy na projekty edukacyjne oraz inwestycje w nowym okresie programowania 2014-2020, w tym m.in. w ramach programu PO WER, Erasmus+ oraz

Gwarancje dla młodzieży. Seminaria odbędą się w Warszawie (7 października), Krakowie (9 października), Katowicach (16 października), Wrocławiu (21 października), Gdańsku (23 października) oraz w Lublinie (28 października).
Do udziału w seminarium zaproszeni zostaną przedstawiciele: władz lokalnych oraz samorządowych sektora edukacji i oświaty, organizacji pozarządowych, szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich, uczelni wyższych (dyrektorzy, nauczyciele), sektora prywatnego – komercyjnego w zakresie nowych technologii, edukacji, oświaty oraz specjaliści ds. pozyskiwania funduszy unijnych.
Korzyści z udziału w seminarium: zwiększenie wiedzy z zakresu programu „Gwarancje dla młodzieży”, zwiększenie wiedzy z zakresu pozyskiwania funduszy grantowych na projekty w nowym okresie programowania 2014-2020, porady i konsultacje z doradcami zawodowymi, szansa na wymianę doświadczeń, uwag i pomysłów, zwiększających zaangażowanie władz lokalnych z terenów zagrożonych wykluczeniem zawodowym.
Udział w seminarium jest bezpłatny. Więcej informacji na temat seminariów i projektu można znaleźć na stronie internetowej www.gwarancje.edu.pl. Zainteresowani udziałem, proszeni są o wypełnienie i odesłanie deklaracji uczestnictwa.

Seminaria zostały objęte patronatem honorowym: Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Mazowieckiego, Lubelskiego oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Warszawie.
Partnerami seminariów są: Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej „Chatka Żaka” w Lublinie, Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu, Copy Office Rozwiązania dla dokumentów, Intel Technology Poland Ltd. Współorganizatorem seminarium w Katowicach jest: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. CINiBA mieści się w jednym z najpiękniejszych i najlepiej zaprojektowanych budynków na Śląsku, wielokrotnie nagradzanym w prestiżowych konkursach architektonicznych, ministerialnych i branżowych.

CINiBA to nie tylko piękny obiekt architektury – to przede wszystkim wyjątkowo funkcjonalne i przyjazne miejsce dla poszukujących wiedzy. Stworzone do pracy z dostępem to olbrzymich zasobów bibliotecznych, tradycyjnych oraz cyfrowych. Jest także miejscem wyjątkowych wydarzeń o charakterze naukowych, edukacyjnym i kulturalnym.

* Miejsce: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Warszawa ul. Stokłosy 3
Termin: 7 października 2014 r., godz. 10.00 – 16.00
* Miejsce: Hotel Europejski, Kraków, ul. Lubicz 5
Termin: 9 października 2014 r., godz. 10.00 – 16.00
* Miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Katowice, ul. Bankowa 11a
Termin: 16 października 2014 r., godz. 10.00 – 16.00
* Miejsce: Wyższa Szkoła Bankowa, Wrocław, ul. Fabryczna 29/31
Termin: 21 października 2014 r., godz. 10.00 – 16.00
* Miejsce: Centrum Edukacji Nauczycieli, Gdańsk, al. J. Hellera 14
Termin: 23 października 2014 r., godz. 10.00 – 16.00
* Miejsce: Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej „Chatka Żaka”, Lublin, ul. Radziszewskiego 16
Termin: 28 października 2014 r., godz. 10.00 – 16.00