MYSIA 3 – wystawa

MYSIA 3 bez cenzury – wystawa zdjęć z archiwum Polskiej Agencji Prasowej.

„4 czerwca 1989 roku skończy się w Polsce komunizm”. To zdanie, powiedziane przez Joannę Szczepkowską, padało z różnych stron w ostatnich dniach bardzo często. I faktycznie – nigdy nie miewamy problemu z określeniem, co się wtedy skończyło. Powód do refleksji pojawia się jednak, kiedy zastanawiamy się, co się wtedy w Polsce zaczęło.

Oczywiście zaczęła się wolność – przez każdego rozumiana trochę inaczej – i poza oczywistym brakiem politycznej opresyjności oznaczała dla nas wszystkich nowy początek społecznej codzienności.

Każdy twórca zna to uczucie leżącej przed nim białej kartki czy świecącego ekranu komputera. To moment, w którym wszystko jest możliwe i proces twórczy dopiero ma się rozpocząć. Przed nami – przed MYSIĄ 3 – biała kartka leżała dwa lata temu – kiedy zaczęliśmy istnieć na warszawskiej mapie, odwracając karty historii i „odczarowując” skojarzenia z adresem Mysia. Tworząc tu dom handlowy, księgarnię, galerię i otwartą przestrzeń ekspozycyjną wypełniliśmy dawne mury nową treścią. Skierowaliśmy nasze działania do osób kreatywnych, świadomych, ceniących prostotę, jakość i wolność wyboru.

Swoje miejsce znalazły u nas marki, które łączy poczucie estetyki, jakość i otwartość na design czy sztukę.

W rocznicę pierwszych wolnych wyborów, przy okazji odsłonięcia przed naszym budynkiem Memoriału Wolnego Słowa, postanowiliśmy dołożyć swój głos do tej rocznicy i pokazać, jak działała – mieszcząca się niegdyś przy Mysiej – cenzura. Jak to było kiedyś – kiedy nie wolno było pisać, mówić czy nawet myśleć tego, co się chciało? Jak pracowali cenzorzy i czym się kierowali?

We współpracy z Polską Agencją Prasową stworzyliśmy wystawę czternastu zdjęć, które pokazują różne codzienne ingerencje Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk przy Mysiej. Widzimy samochody zagłuszające sygnał radia Wolna Europa, widzimy wykadrowane ręką urzędnika ujęcia, napisy na murach pokazujące sprzeciw wobec ówczesnych mediów czy zdjęcia, które przez Cenzurę nie zostały dopuszczone do druku.

Towarzyszące zdjęciom opisy wyjaśnią naszym młodszym gościom, jak to możliwe, że cenzor dopisywał „TYLKO NA ZAGRANICĘ”, czy wymazywał z fotografii całe sylwetki.

Dzisiaj niektóre z tych zdjęć budzą uśmiech – niczym kabaretowe gagi – i bardzo dobrze – niech będą tylko cieniami przeszłości, ale niech nie zostaną zapomniane.

Wystawę warto zobaczyć, żeby przypomnieć sobie, jak bardzo zmieniła się nasza rzeczywistość. Pokażą nam to zdjęcia, ale wystarczy, że przejdziemy po piętrach budynku przy MYSIEJ 3, żeby zobaczyć, że ta wolność przyjęła różne formy – moda jest wolnością, sztuka jest wolnością i – przede wszystkim – możliwość dokonania wyboru jest wolnością.

Organizatorzy: MYSIA 3, Polska Agencja Prasowa

Partnerzy: Weil, Gotshal & Manges, Rezydent, JS Energy.

Wystawa ma patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Zapraszamy.

KONTAKT

MYSIA CORPORATE CENTRE SP. Z O.O.
+48 603767574
UL. MYSIA 3, 00-496 WARSZAWA

GODZINY OTWARCIA

PONIEDZIAŁEK – SOBOTA 1000 – 2000
NIEDZIELA 1200 – 1800