Studentka z Wrocławia laureatką konkursu o staż w Danii

Magdalena Urbaniak, studentka piątego roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, to laureatka XIII edycji konkursu o staż w Danii. Odbędzie ona dwumiesięczny staż w biurze architektonicznym firmy VELUX w Hørsholm koło Kopenhagi.

„Magda przekonała jury doskonałą prezentacją i interpretacją idei budynku zrównoważonego, przedstawiła nowatorski pomysł i nieszablonowe rozwiązania projektowe. Ponadto zaimponowała nam wysokim poziomem wiedzy na temat budownictwa zrównoważonego” – uzasadnia decyzję jury Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska, zasiadająca w jury.

Jaka nagroda? Laureatka konkursu odbędzie dwumiesięczny, wakacyjny staż, którego wszelkie koszty związane z podróżą oraz pobytem w Danii pokrywa firma VELUX. Pod okiem duńskich architektów przekona się, jak tworzyć nowoczesną architekturę, doskonale wkomponowaną w otoczenie, zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. W poprzednich latach zwycięzcy konkursu brali udział m.in. w przygotowaniu planu rewitalizacji kopenhaskiego osiedla z lat 60. XX wieku, modernizacji szpitala w Chile czy projektu domu na wodzie w Amsterdamie.

Czym wyróżniają się dotychczasowe prace studentki z Wrocławia? Dla Magdaleny Urbaniak ważna jest przede wszystkim funkcjonalność projektowanych obiektów. Jak sama stwierdza – „Przestrzenie powinny być jak najlepiej zaprojektowane pod kątem przyszłych użytkowników, bo w końcu to dla nich powstaje dany obiekt. Budynek powinien być odpowiedzią na ich potrzeby socjalne, zdrowotne jak i ekonomiczne. Od czterech lat zajmuję się zrównoważoną architekturą i w tym kierunku staram się cały czas rozwijać i tworzyć moje projekty. Ogromne znaczenie ma dla mnie lokalizacja obiektu, który powinien jak najlepiej wykorzystywać jej walory. Dzięki temu mogę zaprojektować budynek energooszczędny, przyjazny środowisku, opłacalny, jak i wpisujący się w lokalną kulturę”.

Jakie znaczenie ma udział i wygrana w konkursie o staż w Danii? – „To zwycięstwo jest dla mnie bardzo ważne i wierzę, że będzie to świetny start w mojej zawodowej karierze” – mówi Magdalena. I dodaje – „Ten staż jest dla mnie szansą na zdobycie profesjonalnego doświadczenia w kraju, którego kulturę, architekturę osobiście bardzo cenię. Dodatkowo jest to dla mnie świetna okazja, aby pracować nad międzynarodowymi projektami energooszczędnych budynków. Pracując w firmie VELUX będę mogła jeszcze bardziej poszerzyć moją wiedzę i praktykę w tym zakresie”.

Warto podkreślić, że program stażowy VELUX cieszy się dużą renomą, którą budują jego uczestnicy. Na przestrzeni lat brali w nim udział obiecujący polscy młodzi architekci. Stypendystami byli m.in. Ewa Białecka, która po powrocie z Danii zrobiła doktorat w Szwecji, gdzie obecnie mieszka i pracuje czy Łukasz Pastuszka, współwłaściciel biura „MOOMOO”, które w 2009 r. magazyn „Wallpaper” uznał za jedno z trzydziestu najbardziej obiecujących na świecie.

W tym roku do konkursu o staż zostali zaproszeni studenci z ponad czterdziestu polskich uczelni. Jak zaznacza Monika Kupska-Kupis – „Poziom był bardzo wyrównany, dlatego niełatwo było wybrać zwycięzcę. Wszyscy kandydaci zaprezentowali ciekawe portfolia, z dobrze dopracowanymi detalami i wypracowanym stylem graficznym. Większość kandydatów wykazała się też dużą wiedzą na temat budownictwa zrównoważonego”.

Za rok XIV edycja, do której już teraz zapraszają organizatorzy. „Warto brać udział w konkursie o staż, gdyż można przeżyć niezapomnianą przygodę związaną z pracą i mieszkaniem za granicą w kraju, w którym zrównoważone podejście do życia jest szeroko rozpowszechnione, nie tylko w architekturze. Ponadto można się wiele nauczyć i wziąć udział w ciekawych projektach architektonicznych” – przekonuje Agnieszka Szwarczewska, obecnie członek jury, a kiedyś laureatka konkursu o staż (2010), która następnie zawodowo związała się z firmą VELUX i na stałe pracuje w duńskim biurze.

Informacje o Grupie VELUX
Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien z Polski, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,3 mld zł. Zatrudniają w sumie ponad 3100 osób, w tym większość w czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Grupa VELUX cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich dwóch lat Grupa VELUX zainwestowała w Polsce ponad 250 mln zł na modernizację fabryk i dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Była to największa inwestycja w ponad 20-letniej historii Grupy VELUX w Polsce. Okna Nowej Generacji są bardziej energooszczędne, dostarczają więcej światła i zapewniają większy komfort użytkowania.