Letni Kurs Naukowy o Architekturze już za nami

Studencka organizacja BEST (Board of European Students of Technology) zorganizowała Letni Kurs Naukowy o Architekturze „Let me show how less can be more – Modern Architecture”. W dniu 16.07 zakończyła go wystawa w holu budynku D-20.

W warsztatach wzięło udział 22 obcokrajowców z 15 krajów Europy i 7 studentów Wydziału Architektury PWr. Podczas 40 godzin zajęć mogli zapoznać się z wrocławskim modernizmem, jak też z polską architekturą i kulturą, wymienić doświadczenia z kolegami, przygotować i przedstawić zespołowy projekt, a także popraktykować jako projektant w komercyjnej firmie.

Zasadniczą część kursu stanowiły warsztaty, których uczestnicy mieli „zredefiniować modernistyczną przestrzeń w kontekście współczesnej architektury”. Pracując na historycznym terenie sławnej wystawy WuWa tworzyli projekty łączące architekturę modernistyczną z współczesną. Projektowali: elementy małej architektury poprawiające aranżację przestrzeni, pawilony, budynki. Starali się promować historyczną wystawę WuWa i przysłużyć się do ożywienia jej obszaru.  Temat kursu nawiązuje do trwającej rewitalizacji wystawy WuWa (Wohnungs-und Werkraumausstellung) z 1929 roku i powstającego projektu WuWa 2 – Nowe Żerniki.

W 1929 roku niemiecka organizacja skupiająca m.in. architektów i projektantów – Werkbund – zorganizowała we Wrocławiu na Dąbiu wystawę WuWa (Wohnungs-und Werkraumausstellung) – międzynarodowy pokaz nowoczesnej architektury służącej celom mieszkaniowym i roboczym projektowanej przez twórców ze śląskiego oddziału Werkbundu. Było to co najmniej europejskie, jak nie światowe wydarzenie w architekturze modernistycznej. Przedstawiono zupełnie nowe rozwiązania. Sprowadziły się one do architektury mieszkaniowej, gdyż tylko te koncepcje zrealizowano. Nawet „statek” Scharouna był zaprojektowany jako hostel dla matek z dziećmi. Z kolei tzw. „Pancernik” został przekształcony w dom akademicki, a drewniane przedszkole, które po wojnie uległo dewastacji i spaleniu, będzie teraz odtwarzane dzięki zabiegom Izby Architektów, którym przekazano tę działkę. W ostatnim czasie pracownia BASIS z Wrocławia wygrała konkurs  na rewitalizację historycznego terenu wystawy. Jest też projekt WuWa 2 na Żernikach, który nawiązuje do tradycji z 1929 roku. Ma on stać się architektoniczną wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W projekt zaangażowali się przedstawiciele miasta, deweloperzy i 44 architektów.

Studenci letniego kursu podjęli dialog z istniejącą i rewitalizowaną architekturą. Zwiedzili obiekty wystawowe WuWa, wysłuchali wykładu dr. inż. Romana Rutkowskiego o ideologii modernizmu i dr inż. arch. Jadwigi Urbanik, prezesa Docomomo na temat historii modernizmu we Wrocławiu. Odwiedzili też Muzeum Architektury. Uczyli się podstaw projektowania parametrycznego i zgłębiali tajniki  druku 3D na zajęciach zorganizowanych przez koło naukowe LabDigiFab. Pracując nad głównym zadaniem projektowym zaproponowali małe formy architektoniczne służące integracji społecznej, ożywiające otoczenie budynków. Stąd przewijające się na kursie określenie WuWa 1,5.

Kurs skończył się we wtorek 16 lipca prezentacją projektów przedstawianych jury oraz wystawą prac. Każdy pomysł był inny. Niektóre koncepcje są adresowane do okolicznych mieszkańców, inne do przebywających w pobliżu studentów (Wittigowo jest o krok) czy na turystów.

Letni Kurs Naukowy o architekturze prowadzili przedstawiciele Wydziału Architektury PWr: dr inż. Michał Pelczarski i dr inż. arch. Roman Rutkowski, dyrektor Muzeum Architektury i znawca modernizmu dr Jerzy Ilkosz oraz inż. arch. Bolesław Telesiński, inż. arch. Mateusz Olczyk, inż. arch. Marcin Kosicki i Agnieszka Gola. Sponsorami były: Wydział Architektury i Politechnika Wrocławska, SARP i Docomomo (światowa organizacja zajmująca się dokumentowaniem, archiwizacją i konserwacją zabytków architektury modernistycznej, a dr Jadwiga Urbanik koordynuje jej działalność w Polsce) oraz Vantage Development, Neo Impreta, a także KEIM – Farby Mineralne.

Firma Vantage Development umożliwiła uczestnikom kursu jednodniowe miniwarsztaty dotyczące projektowania. Jednym z sztandarowych projektów VD są Promenady Wrocławskie z licznymi przestrzeniami publicznymi. To pierwszy tak duży projekt we Wrocławiu. Obejmie 15 ha terenów w sąsiedztwie Odry i Kanału Miejskiego z własnym nabrzeżem. – W przyszłości będzie tu pracowało blisko 10 tysięcy ludzi, a mieszkało około 7 tysięcy – wyjaśnia Roman Meissner z Vantage Development. Studenci projektowali zagospodarowanie przestrzeni parku, który zajmie 2,5 ha, a także samych promenad nad wodą. Młodzi ludzie mogli się dzięki temu sprawdzić w realizacji konkretnego projektu, który ma też służyć otwarciu miasta na przestrzeń wody.

Dodatkowe informacje o konkursie dostępne są:

http://www.swiat-szkla.pl/aktualnoci/112-wydarzenia/7396-letni-kurs-naukowy-o-architekturze-let-me-show-how-less-can-be-more-modern-architecture.html

http://mlodzi.wroclaw.pl/relacja/2571-konferencja-prasowa-letniego-kursu-naukowego-let-me-show-you-how-less-can-be-more

http://www.pryzmat.pwr.edu.pl/SitePages/sprawyStudenckie.aspx?i=75– oppening

http://www.pryzmat.pwr.edu.pl/SitePages/sprawyStudenckie.aspx?i=78 – konferencja

http://www.architekturaibiznes.com.pl/start.php?opt=sites&item_id=2076

http://www.architekci.pl/szkolyaktualnosci/index.php?id_fragment=13029&id_dzialu=26

Monika Porażka

lka 1 lka 2