Najstarsze pieczęcie miejskie – wystawa!

clip_image00230 stycznia – 5 maja 2013 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wystawa najstarszych pieczęci miejskich

Na kameralnej wystawie będzie można zobaczyć średniowieczne pieczecie miejskie m.in. Wrocławia, Jawora, Środy Śląskiej, Nysy, Ząbkowic Śląskich oraz tłoki pieczętne i oryginalne dokumenty.

Początki samorządności miejskiej, datującej się w Europie na pierwszą połowę XII wieku, wykształciły formę pieczęci mającej uwierzytelniać wystawiane w jej imieniu dokumenty. Funkcję tę pełniła pieczęć ogólnomiejska, która z czasem przybrała postać większej, mniejszej i sekretnej. Pieczęć mniejszą przywieszano do dokumentów miejskich niższej rangi, natomiast pieczęć sekretna służyła do obsługi spraw bieżących. Tematyka wyobrażeń napieczętnych stosowanych w średniowieczu pozwala wyodrębnić z niej: pieczęcie postaciowe, obrazowe i herbowe. Na pieczęciach postaciowych zazwyczaj przedstawiano świętych patronów lub władców w architektonicznym sztafażu oraz na tłoku pieczętnym Góry Śląskiej z XV w.

Zbiory sfragistyczne Muzeum Narodowego we Wrocławiu należą do największych i najciekawszych w Polsce. W większości pochodzą z dawnego Muzeum Starożytności Śląskich. W ich skład wchodzą: metalowe tłoki pieczętne, woskowe i papierowe odciski, lakowe kopie śląskich pieczęci miejskich i odlewy gipsowe.