VoicEncounters, czyli spotkania w głosie

Już w najbliższy weekend (10 i 11 listopada) we Wrocławiu będzie okazja zobaczyć projekt Teatru ZAR, dotyczący kultury i historii ormiańskiej. Mowa o VoicEncounters, czyli spotkaniach w głosie. Poza warstwą artystyczną, Teatr ZAR skupia się przede wszystkim na historii ludobójstwa Ormian z 1915 roku; mówi też o milczeniu Europy, jakie towarzyszy tym wydarzeniom do dzisiaj oraz przekazie ginącej kultury eksterminowanego narodu.

Teatr ZAR pragnie rozpocząć nowy projekt poświęcony historii Armenii. W ciągu dwóch dni spotkań (10 i 11 listopada), poświęconych deportacji i eksterminacji Ormian z początku XX wieku, organizatorzy chcą podjąć kwestię „milczenia Europy” towarzyszącego pamięci o tych wydarzeniach. Będzie to możliwe dzięki obecności naukowców z całego świata, zajmujących się historią i kulturą Armenii oraz jej uwarunkowaniami politycznymi. Równie ważne są dla nich refleksje na temat bycia świadkiem oraz „dziedziczenia” świadectwa.

Koncert „KOLUMNY”
Niepowtarzalna okazja, by posłuchać śpiewu modalnego i monodycznego, śpiewanego na jednej scenie przez źródła i kontynuatorów.

3 panele dyskusyjne – Historia ludobójstwa, Historia zakłamania oraz Historia ignorancji
Z udziałem badaczy i naukowców z całego świata. Wrocław odwiedzą naprawdę znane i cenione nazwiska, m.in. Ara Sarafian (Dyrektor Instytutu Komitasa w Londynie), Ragip Zarakolu (nominowany do pokojowej nagrody Nobla naukowiec będzie obecny jedynie duchem ze względu na zatrzymanie go przez władze tureckie), Ayşe Günaysu (członkini Komitetu Wykonawczego w stambulskim oddziale Stowarzyszenia Praw Człowieka), Krzysztof Czyżewski, Irena Grudzińska-Gross.

PRZEKAZ-PRZEMIANA
Pokaz i otwarta dyskusja na temat przekazywania ginących tradycji kulturowych Ormian, ormiańskiego śpiewu modalnego z udziałem Nışana Çalgıcıyana i Murata İçlinalçy.

Przedstawienie projektu Teatru ZAR „ARMINE, SISTER” wraz z pokazem filmu „Winds of Armine – Expedition ino Anatolia”.

Więcej:
www.facebook.com/HighlitePR

www.highlite.pl