68. rocznica Powstania Warszawskiego!

Uderzenie bomby w siedzibę AKPowstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Choć planowano, by działania zbrojne rozpoczęły się dopiero 24 godziny od ogłoszenia pogotowia. Plany zmieniono, by ułatwić żołnierzom wtopienie się w tłum ludzi wracających z pracy. Choć godzina W jest godziną 17.00 to jednak pierwsze strzały padły na Żoliborzu ok godziny 13.50, a wszędzie przed godziną W rozpoczęła się walka, pomiędzy koncentrującymi się oddziałami polskimi a patrolami czy mniejszymi oddziałami niemieckimi. Warszawa została podzielona na siedem obwodów: Śródmieście, Mokotów, Żoliborz, Wola, Ochota, Praga, i obwód "Obroża" – mający w swym zasięgu powiat warszawski, oraz samodzielny rejon "Okęcie". Do walki w samym mieście stanęło około 38 tysięcy żołnierzy, oraz około 11 tysięcy żołnierzy obwodu podmiejskiego. Ze względu na fatalne rozkazy wydane w przeddzień powstania, m.in. odesłanie do okręgów wschodnich dużych partii uzbrojenia wraz z amunicją (łącznie około 900 pistoletów maszynowych) uzbrojenie oddziałów AK, było fatalne. Według stanu z 29 lutego 1944 roku okręg Warszawa dysponował ogółem: 20 ciężkimi karabinami maszynowymi, 98 ręcznymi karabinami maszynowymi, 604 pistoletami maszynowymi, 1386 karabinami, 2665 pistoletami, 2 armatkami przeciwpancernymi, 2 piatami, 12 rusznicami przeciwpancernymi, 50 000 granatami i 5000 butelkami zapalającymi. Występywały duże zysproporcje pomiędzy uzbrojeniem Powstańców a zapleczem odziałów Wermachtu i SS.

Powstańcy

Powstanie Warszawskie, było częścią planu "Burza", którego celem było zamanifestowanie polskiej obecności na wschodzie i występowanie wobec nadchodzących oddziałów radzieckich, w roli gospodarzy zarówno wojskowych jak i cywilnych. Jednak granice Polski powojennej zostały ustalone już na konferencji w Teheranie w dniach 28.11. – 1.12 1943, a ostatecznie po małych korektach w Jałcie.

 

 

OBCHODY W WARSZAWIE!

Obchody w Warszawie zaczęły się już w poniedziałek, 30 lipca i skończą w niedzielę, 5 sierpnia, choć dopiero we wtorek, 2 października o godz. 18.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie zgaszony ogień – zakończenie obchodów 68. rocznicy powstania Warszawskiego (ul. Bartycka)

 

Natomiast dzisiejszy przebieg dnia będzie odbywał się wg planu:

godz.10.00
Uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”
Park im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera
„Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej
godz. 12.00
Uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Uroczystość składania wieńców
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
godz. 13.00 – 13.45
Składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”
róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich
godz. 14.00
Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
ul. Wiejska
godz. 16.00 – 16.45
Składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”
Cmentarz Wojskowy na Powązkach
godz. 17.00
Godzina „W” – Oddanie Hołdu Powstańcom
Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach
godz. 19.00
Uroczystości przy pomniku „Polegli – Niepokonani 1939-1945”, modlitwa ekumeniczna
Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli
godz. 21.00
Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego – rozpalenie Ogniska Pamięci
ul. Bartycka
godz. 20.30
„WARSZAWIACY ŚPIEWAJĄ (NIE)ZAKAZANE PIOSENKI”
Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych
Plac Piłsudskiego, wstęp wolny, szczegóły na www.1944.pl
godz. 24.00
Premiera w Muzeum Powstania Warszawskiego;
pozostałe dni: 2-5 SIERPNIA, GODZ. 20:00.

Więcej informacji na stronie  miasta http://www.mmwarszawa.pl

 

Zniszczona stolica

Obchody we WROCŁAWIU!

“Rekonstrukcja walk powstańczych, uroczysta msza św. oraz koncert piosenek powstańczych to niektóre z elementów obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 1-5 sierpnia.

Uroczystości rozpoczną się w środę wieczorem od mszy św. w intencji poległych powstańców, która zostanie odprawiona w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety. W kolejnych dniach w jednym z wrocławskich klubów zaplanowano spotkanie z członkami grupy rekonstrukcyjnej, którzy zaprezentują umundurowanie, broń oraz zabytkowe pojazdy. W ramach obchodów odbędzie się również wykład prof. Nikołaja Iwanowa "Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy".” (http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/obchody-68-rocznicy-wybuchu-powstania-warszawskieg,1,5204483,region-wiadomosc.html)